تاریخ 1397/01/21         ساعت 07:40     گروه خبری عمومی

فرایند صدور و توزیع یازده هزار کارت بانکی توزیع ارزاق برای سی هزار پناهنده تحت پوشش برنامه جهانی غذا WFP توسط بانک تجارت به عنوان تنها بانک عامل این برنامه در ایران به اتمام رسید.
تصویر بر اساس درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران برنامه جهانی غذا با ارائه کمک‌های غذایی به پناهندگان افغان و سپس پناهندگان عراقی فعالیت خود را در ایران از سرگرفت و مجموعه بانک تجارت نیز در قالب مسئولیت‌های اجتماعی خود به عنوان بانک برتر ارائه خدمات مورد نظر این سازمان انتخاب شد و سپس تفاهمنامه‌ای را با آژانس برنامه جهانی غذا (WFP) برای صدور کارت جیره ارزاق پناهندگان، منعقد کرد.

بر اساس این قرارداد بانک تجارت کارت الکترونیکی برای یازده هزار سرپرست خانواده پناهندگان با عناوین «سما کارت» و «نهال کارت» صادر و در محل مهمانشهرها توزیع کرد. برنامه جهانی غذا نیز ماهانه سهمیه هر خانوار را به حساب سرپرست خانواده واریز می‌کند و پناهندگان با استفاده از این کارت می‌توانند غذای خود را از فروشگاه‌های طرف قرارداد برنامه جهانی غذا خریداری کنند.
این پروژه در مهمانشهرهای 12 استان کشور به اجرا درآمده که بر اساس آن، استان‌های یزد و آذربایجان غربی هر کدام سه مهمانشهر، استان‌های فارس و کرمان هر کدام دو مهمانشهر دارند و استان‌های کرمانشاه، خراسان رضوی، کردستان، زنجان، سمنان و لرستان هرکدام در یک مهمان‌شهر پذیرای پناهندگان هستند. در مجموع 11 هزار فقره کارت بانکی سما کارت و نهال کارت برای 30 هزار پناهنده صادر و توزیع شده و در تمام این استان‌ها نمایندگان بانک تجارت به عنوان رابط بانک با برنامه جهانی غذا به طور مستمر خدمت‌رسانی می‌کنند.
ایران یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد در سال 1945 است، زمانی که تنها 51 کشور از 193 عضو کنونی سازمان ملل متحد این افتخار را داشتند. امروز جمهوری اسلامی ایران در صندوق‌ها، برنامه‌ها و سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد شریکی فعال به شمار می‌آید و 18 سازمان، صندوق و برنامه سازمان ملل در ایران مستقر هستند که برنامه ی جهانی غذا WFP یکی از این موارد است. این سازمان با گرسنگی در جهان مبارزه می‌کند و به قربانیان بلایای طبیعی، پناهندگان، آوارگان و گرسنگان مواجه با کمبود غذایی شدید یاری می‌رساند. عملیات لجستیکی جهانی WFP توانایی پاسخگوئی به هر بحران غذایی را ظرف 24 ساعت دارد و ساختار غیرمتمرکز این سازمان به گونه‌ای است که 90 درصد از کارمندانش در مناطق عملیاتی مشغول غذارسانی به افراد تحت پوشش هستند.
بانک تجارت نیز بیش از شش سال است که با استفاده از ظرفیت‌های برند خود و بسترهای آنلاین از جمله موبایل بانک و سایت اینترنتی این بانک برای تسهیل جمع آوری کمک ها با آژانس برنامه جهانی غذا همکاری می‌کند.